Frezarka górnowrzecionowa jest bardzo wszechstronną obrabiarką,z którą zręczny rzemieślnik może zastąpić niemal jakąkolwiek maszynę do obróbki drewna. Więcej

Frezarka górnowrzecionowa jest przede wszystkim przeznaczona do obróbki krawędzi i powierzchni zwłaszcza materiałów drzewnych. Jest też, oczywiście, najczęściej stosowana do frezowania krawędzi i zaoblonych lub znacznie ozdobnych kształtów. Podczas frezowania powierzchni można w materiale tworzyć rowki (na przykład do włożenia innej części konstrukcyjnej, lub do posuwu mechanicznego), lub tylko ozdobne zagłębienia.

Frezarkę można z pomocą frezarek wyposażonych w łożyska do kopiowania lub z pomocą pierścieni do kopiowania łatwo użyć do tworzenia kopii według uprzednio wytworzonego szablonu.

Ze specjalną częścią wyposażenia niemal każdej frezarki można z materiału wykonywać okrągłe lub elipsowate kształty.

Następnym niezastąpionym wyposażeniem jest stół do frezowania, który umożliwia umocowanie frezarki górnowrzecionowej frezem do góry i używanie frezarki jako dolnowrzecionowej. Można tak uzyskać większą dokładność frezowania, zwłaszcza w razie obróbki dużymi narzędziami trzpieniowymi użycie stołu zapewnia dużo bezpieczniejsze frezowanie.

A teraz przechodzimy do wyposażenia, które rzemieślnicy dokupują do frezarki, ponieważ jest przeznaczone do specjalnych prac. Takim przykładem mogą być szablony do tworzenia połączeń na jaskółczy ogon, dzięki którym można z frezarką górnowrzecionową tworzyć łatwo i szybko bardzo dokładne połączenia na jaskółczy ogon. Wykonanie na przykład szuflady jest z jego pomocą kwestią naprawdę kilku minut.
Stolarze zajmujący się produkcją mebli kuchennych dobrze znają specjalny szablon, z którego pomocą frezarką górnowrzecionową wykonują precyzyjne i czyste połączenia płyt kuchennych podróżnymi kątami (45°, 90°, 180°, itd.).

Oddzielnym rozdziałem są rzemieślnicy, których frezarka górnowrzecionowa oczarowała na tyle, że używają jej w połączeniu z tokarkami lub serwomotorami i konstrukcją prowadnic, dzięki czemu ruchem frezarki może sterować komputer a frezarka służy do obróbki CNC.

O doborze i stosowaniu frezarek górnowrzecionowych i wszystkim z tym związanym powstał obszerny i bardzo użyteczny artykuł, którego przeczytanie polecamy. Link do artykułu jest tu.

Zalecamy wybór z naszej oferty frezarek górnowrzecionowych i jednocześnie ostrzegamy, że ich używanie jest znacznie uzależniające. Osądź sam na podstawie załączonych filmów.

 
 

Polecamy także


Wybrane produkty