0048 222 139 129 / Pon - Pt 7:30 - 14:00
0
0,00 zł z VAT 0,00 zł bez VAT

Frezarki uni-max do promieni, kątów i różnych profili

Jeżeli postanowiliśmy upiększyć nasze drewniane wyroby, aby były estetyczne i bardziej ozdobne, aby wzrosła ich wartość, lepiej się sprzedawały, ew. aby je małżonka pochwaliła, będziemy musieli nabyć jakąś frezarkę.

Frezarka z frezem stanowią jedną całość

Z samą frezarką zrobimy niewiele, dlatego będziemy potrzebować jakichś prostych lub profilowych frezów. Obrabiarka – frezarka, to znaczy z narzędziem - frezem stanowi nieodłączną całość. Profili narzędzi jest wiele rodzajów, naprawdę jest z czego wybierać. Na początek dobrze jest zacząć od mniejszego kompletu z kilkoma frezami. Dopiero po przyzwyczajeniu się do pracy z obrabiarką możemy się rozkręcić i kupić duży komplet, w którym jest więcej profili i ich różnych kombinacji i wielkości promieni i zakrzywień. Wszystko zależy od tego, jak często będziemy używać frezarki.

Chociaż kształt frezu jest zdefiniowany, stopniowo zanurzając do materiału można wykorzystywać tylko część profilu lub kombinować więcej kształtów. Tego nauczy nas trochę praktyki. Nie każdy profil można kombinować lub będzie nawiązywać. Z własnego doświadczenia muszę powiedzieć, że najczęstszym prostym wykorzystaniem jest duży lub mały promień, lub mały profil do zaokrągleń, zdobienia, lub ścięcia krawędzi materiału. Ale jak mówię, komplet jest piękny i rozszerza możliwości wykorzystania i liczbę profili. W dużym komplecie są też frezy, z pomocą których wytworzymy też pióro lub wpust na krawędzi deski i w ten sposób wytworzymy deskę podłogową. (chociaż przeważnie lepiej jest je kupować).

Pióro i wpust wykorzystamy do klejenia szerokich klejonek produkując blat stołu lub stopnie schodów - w ten sposób możemy łatwiej kleić szeroką klejonkę do siebie.

Frezarka droga, czy tania?

Do frezowania od czasu krawędzi, do paru profilowych listew nie trzeba kupować drogich narzędzi. Przede wszystkim jeżeli będzie chodzić o frezowanie miękkiego drewna, takiego jak świerk, sosna, topola, modrzew, olcha, lipa, itd. Jeżeli jednak chcemy wykonać głębokie wyfrezowanie na przykład na krawędziakach na pergolę, lepiej będzie kupić frezarkę masywniejszą i cięższą, z większą stopą.

Listwa wszystko schowa

Listwa wszystko schowa, mówi się, a listwa ozdobna nie tylko schowa i ozdobi, ale na przykład zakryje podwójne fałszywe krawędzie stołu, lub wytworzy półprodukt na ramkę do fotografii.

Listwą możemy wytworzyć na drzwiach lub drzwiczkach kuchennych i meblowych fałszywe kasety. Z pomocą listwy profilowej możemy też oszklić ramkę lub drzwi. Brzydkie drzwi w bloku możemy, z odrobiną zręczności, dobrze odnowić.

Spróbuj policzyć, ile by kosztowało na przykład dziesięć lub sto metrów listew ozdobnych, których będziemy potrzebować do dokończenia podłóg i boazerii na poddaszu, i nagle stwierdzisz, że za te pieniądze można kupić prostszą frezarkę z odpowiednim profilem frezu i wyprodukować sobie sam listwy lub profile, a frezarka potem zostanie w domu.

Zaczynamy frezować

Podstawą jest mocne umocowanie materiału. Najlepiej z pomocą ścisków. Możemy też użyć wkrętów lub stolika podciśnieniowego lub docisków, to wszystko w zależności od rodzaju mocowanego materiału. Podczas frezowania weźmiemy zawsze ścinek tak samo twardego materiału i na nim nastawimy profil. Ścinek zostawimy, abyśmy mogli według niego później znów nastawić w razie potrzeby profil.

A jednak się kręci - ale w którą stronę?

Dla osoby, która z frezarką pracuje pierwszy raz, może być problemem zaczęcie frezowania, to znaczy gdzie przyłożyć narzędzie do materiału. Na frezarce jako maszynie zawsze mamy wyraźnie oznaczony kierunek obrotów narzędzia nalepką lub wytłoczoną strzałką. Kiedy frezarkę postawimy na stopie, strzałka jest skierowana w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara – w tym kierunku zatem porusza się frez.

Kiedy jednak wyobrazimy sobie koło lub okrągły blat stołu, który chcielibyśmy wyfrezować, całą frezarką posuwamy się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara tak, że narzędzie umiarkowaną siłą posuwamy po materiale w kierunku do siebie. Kierunek obrotów frezu jest nastawiony tak, aby ostrze wchodziło do skrawanego materiału wgłąb aż do łożyska, lub do pełnej głębokości lub profilu frezu bez łożyska.

Błędem nowicjuszy może jednak być też cofanie, a mianowicie wtedy, kiedy frez nasadzimy i jedziemy do tyłu. Czasem chwilę to trudno poznać, ostry frez i wysokie obroty maszyny powodują, że frez profil też wykona, ale będzie postrzępiony i brzydki a my będziemy się dziwić, co jest nie tak i podejrzewać, że jest tępe ostre narzędzie. Jedyna tępota w takim przypadku może być z naszej strony. (Czasem zdarza się to każdemu, mnie też.) Cofnąć można na przykład wtedy, kiedy potrzebujemy wrócić na miejsce, gdzie zaczęliśmy, lub na rogu, ew. dla nawiązania profilu, ale zawsze tylko na krótki odcinku.

Najlepiej to wypróbować na materiale - spróbować frezować kawałek do przodu i kawałek do tyłu, różnicę poznamy od razu i w przyszłości już będziemy pewni, że frezujemy w prawidłowym kierunku.

Frezarka to wysokoobrotowe narzędzie. Kiedy przerwiemy frezowania, zawsze należy kontynuować z włączoną frezarką i obracającym się narzędziem, nigdy nie włączamy frezarki z narzędziem dociśniętym narzędziem - frezarka „odbije” i może ciężko zranić.

Frezowanie z obu stron

Jeżeli frez posiada łożysko do kopiowania na końcu trzpienia, przeważnie można użyć go z jednej a czasem z obu stron materiału. Jednak tylko w przypadku, kiedy materiał jest dostatecznie gruby a łożysko podczas kopiowania z drugiej strony może się oprzeć o pierwotny materiał nieodfrezowany w pierwszym przejściu. Tak możemy uzyskać szerokie listwy z profilem ozdobnym.

Podczas frezowania trzeba używać oczu i uszu

Jeżeli frezarka podczas pracy jakkolwiek zmieni swój charakterystyczny wysoki dźwięk, jest konieczne jej natychmiastowe wyłączenie i skontrolowanie jakości umocowania, materiału lub narzędzia. Przy obrotach roboczych około trzydziestu tysięcy każdy niestandardowy dźwięk jest sygnałem możliwego fatalnego problemu. Niewiele narzędzi w segmencie rzemieślniczym ma ostrze i takie obroty.

W następnych częściach pokażemy prawidłowe nastawienie frezarki i zapoznamy się ze stolikiem roboczym do umocowania jako frezarkę dolnowrzecionową.

Oferty specjalne