0048 222 139 129 / Pon - Pt 7:30 - 14:00
0
0,00 zł z VAT 0,00 zł bez VAT

Ściągnąć, skleić, naprawić, zaoszczędzić

Ścisk jako użyteczny pomocnik.

Pytasz, dlaczego akurat ściski? Należą do najczęściej używanych pomocników majsterkowiczów i rzemieślników, zaraz po narzędziach elektrycznych lub akumulatorowych. Dzięki swojej użyteczności nie brakuje ich w wielu warsztatach, garażach i gospodarstwach domowych. Nie są tylko domeną rzemieślników lub mężczyzn. Można ich używać podczas domowych napraw lub tworzenia przedmiotów artystycznych. Mocne umocowanie i unieruchomienie czegoś jest przydatne w wielu sytuacjach.

Ściski - dodatkowe ręce

Mocno umocować lub ścisnąć i unieruchomić coś potrzebujemy w warsztacie lub w produkcji, w wielu czynnościach. Nie wystarczy tylko ścisnąć i gotowe. Nawet klej sekundowy nie klei w ciągu sekundy. Kleje emulsyjne do drewna potrzebują mocnego dociśnięcia minimalnie na godzinę w zależności od typu wyrobu i materiału. W końcu ani ściski nie służą często tylko do klejenia, ale również do przytrzymania materiału zamiast trzeciej ręki lub do dokładnego utrzymania ustawionego kąta. Możemy z nimi umocować do stołu długą deskę i ciąć lub umocować cięty, frezowany, malowany lub w inny sposób obrabiany materiał.

Teoretycznie można ściski podzielić na zaciskające, do klejenia i pomocnicze, które zastępują nam dalsze ręce. Potem też na przykład na modelarskie, stolarskie, ślusarskie.

Wybieramy ścisk

O czym trzeba pamiętać wybierając ścisk i według czego go wybierać? Przede wszystkim według zakładanego wykorzystania. Niektóre ściski są specjalne, inne pomogą przy wielu różnych czynnościach. Dobre ściski nie są tanie, dlatego właściwy wybór jest ważny.

Muszą mieć siłę, zdolność dobrego zaciskania i trzymania. I to prosto lub pod kątem. Muszą być mocne a przede wszystkim nie mogą ześlizgiwać się lub luzować, dotyczy to klasycznych ścisków i tych szybkomocujących lub specjalnych.

Do najczęściej używanych ścisków należą tak zwane szybkomocujące, śrubowe lub kombinowane. Klasyczne śrubowe przysuwamy do materiału i dokręcamy rękojeścią. Ścisk rozeprze się i mocno zaciśnie na profilu stalowym z drobnymi ząbkami przeciwko ześlizgiwaniu się. Głębokich ścisków z długimi szczękami można użyć nie tylko do naprawy butów lub kobyłki gitary, ale również do klejenia dętki rowerowej. Z pomocą ścisku krawędziowego naprawimy lub przykleimy listwę ozdobną do krawędzi stołu lub oderwaną okleinę. Ścisk ślusarski kątowy przytrzyma profil metalowy, aby podczas spawania był pod dokładnym kątem.

Naprawa mebli

 

Ściski szybkomocujące działają jak pistolet do wyciskania kitu z tuby. Po naciśnięciu hamulca można szybko przesuwać szczękę po profilu ścisku. Następnie wystarczy nacisnąć rękojeść i jest zaciśnięty. Mechanizm mocujący tworzy sprężyna, która dociska profil do rękojeści ścisku i tworzy kąt zacisku, dzięki któremu szczęka nie ślizga się. Praca z nimi jest szybka i bardzo komfortowa. Ich zaletą jest też równa powierzchnia dociskowa bez konieczności śrubowania, dlatego można je obsługiwać jedną ręką, co jest wygodne zwłaszcza podczas samodzielnej pracy lub montażu. Klasyczne ściski proste pomogą w naprawie i klejeniu rozklejonych lub skrzypiących mebli.

Ściski do ramek i ściski specjalne

Interesujące są też ściski do ramek. Przeważnie mają na stałe nastawiony kąt prosty i łatwo z nimi połączym,y ramkę i listwy ucięte dokładnie pod kątem.

Do bardzo ciekawych i niezastąpionych w wielu pracach należą nastawne ściski do ramek. Wolne segmenty ze stałym kątem są połączone czterometrową taśmą stalową. Z pomocą tej taśmy i wahliwych podpór można dokładnie zacisnąć nie tylko kształty prostokątne, ale również nietypowe łuki lub koła.

Następnymi zaciskami są na przykład mimośrodowe lub dźwigniowe, tak zwane dociski, które po pokonaniu martwego punktu mocno przez dźwignię przycisną materiał. Mogą mieć siłę docisku trzysta lub więcej kilogramów. Służą do szybkiego umocowania na przykład podczas spawania. Użyteczne są też małe imadełka pod wiertarkę do mocowania materiału podczas wiercenia. Zajmiemy się nimi następnym razem.

Nowe ściski są lżejsze i nie rdzewieją

Do zalet nowoczesnych ścisków należy użyty materiał. Stare ściski były ciężkie i żelazne, dlatego w razie większych wymiarów mocowanego materiału trudno było z nimi manipulować, ale również w wilgotnym środowisku po jakimś czasie zaczynały rdzewieć. Drewniana rączka w razie potrzeby naprawdę mocnego dokręcenia ślizgała się w ręce.

Największą siłę ma knecht

 

Knecht czyli duży ścisk stolarski służy do napraw i produkcji drzwi lub ram okien. Największej siły potrzebujemy podczas klejenia i mocowania klejonki lub drewna, lub do dociskania czopów i falców lub gniazd w ramach okien, drzwi lub innych konstrukcji. Do tego właśnie służy knecht – potoczna nazwa specjalnego mocnego ścisku, który służy do najmocniejszego zaciskania.

Podstawą knechta jest mała "belka" o wysokości 80 mm i profilu dużej litery I. Zapewnia ona wytrzymałość i sztywność do mocnego zaciskania. Duża żeliwna korba z przeciwwagą obraca się łatwo i szybko i opiera się o segment ruchomy i nieruchomy. Jest on na profilu nośnym mocowany masywnym czopem.

Nasza rada - dobry klej i podkładka

Aby praca ze ściskami miała sens, jest konieczne użycie zawsze kleju odpowiadającego materiałowi, który trzeba połączyć. Czasem mogą to być też różne kombinacje materiałów. Dla zwiększenia powierzchni i rozłożenia nacisku ścisków na materiał wskazane jest ich podłożenie. Trzeba uważać, aby podkład ścisków nie przylepił się do materiału. Z pomocą ścisków, tężników, knechtów, prasek lub ściągaczy można wiele rzeczy naprawić samodzielnie. Czasem wystarczy tylko wybrać odpowiedni klej, porządnie ścisnąć i skleić.

Oferty specjalne