0048 222 139 129 / Pon - Pt 7:30 - 14:00
0
0,00 zł z VAT 0,00 zł bez VAT

Ściski i ściągi do każdej pracy

Prawie w każdym warsztacie i w większości rzemiosł czasem przydają się ściski. W każdy jednak są potrzebne inne lub te uniwersalne są używane za każdym razem w inny sposób. Najczęściej korzystają z nich stolarze, cieśle i ślusarze. Przydają się też do naprawy samochodów, obuwia, chętnie z nich korzystają monterzy, majsterkowicze i modelarze.

Ściski są niezastąpionymi pomocnikami

Ścisków nie może brakować w żadnym warsztacie

....czasem z warsztatu pożyczymy je też do domu

Głębokość chwytania ścisku typu C

Ściągi o różnej długości szczęk

Mają wiele przyjemnych właściwości. W odróżnieniu na przykład od pomocnika, którego potrzebowalibyśmy do montażu, potrafią go zastąpić. Nie narzekają, nie plotkują, nie zużyją benzyny ani prądu, nie wypalą naszych papierosów. Tylko służą i trzymają. Im lepsze ściski kupimy, tym dłużej nam będą służyć. Niektóre, jak się mówi z pewną przesadą, ale w przypadku ścisków to może być prawda, posłużą jeszcze synom, niektóre nawet wnukom. Większe ściski mogą być porządnie ciężkie i masywne, wymagamy od nich siły, ale siły inaczej nie uzyskamy. Masywność jest zatem dobrą właściwością. Dla uzyskania mniejszej masy i ułatwienia manipulacji również z dużymi ściskami i ścigami przeważnie już nie są całe ze stali, jak kiedyś. Stosuje się różne stopy na listwę prowadzącą oraz na szczęki. Odlew jest lżejszy i dzięki swojej konstrukcji może być tak samo wytrzymały lub nawet mocniejszy niż pełna stal.

Trzymać i nie ześlizgnąć się

Ich podstawowym zadaniem jest mocne trzymanie i niepuszczenie. To jest też jedno z kryteriów, według których je wybieramy. Nie może nam po mocnym dokręceniu ześlizgnąć się, to nam będzie tylko niszczyć nerwy, takich lepiej szybko się pozbyć. Na to, czy ścisk ześlizguje się, ma wpływ sztywność całej konstrukcji ścisku i głównej prowadnicy, tak również jej profil lub rowkowanie na przedniej i tylnej stronie, lub w przesuwnej szczęce. Niektóre ściski osiadają gładką owalną lub okrągłą prowadnicę, inne profilowany pręt. Chodzi też o to, czy ich prawidłowo używamy, czy też chcemy od nich czegoś, czego dany ścisk nie potrafi.

Szybkie nastawienie i zaciśnięcie

Ścisk stolarski typ F

Mocny metalowy ścisk z plastikowymi nakładkami zapobiegającymi uszkodzeniu materiału

Duży ścisk stolarski - tzw. knecht

Nazywa się go też ściskiem do czopowania

Zaletą niektórych ścisków jest szybki posuw z blokowaniem. Ścisk szybko przygotujemy na żądany wymiar, który po odblokowaniu przesuwnej blokady szybko i małym luzem nastawimy. Następnie dociśniemy go śrubą lub szybkomocującą rękojeścią pistoletową. Zwiększa to komfort pracy i ścisk sam nie ześlizgnie się i nie przyciśnie nas, jak się czasem zdarza. Decydująca dla naszej pracy jest długość wysięgu ścisku, to znaczy głębokość jego szczęk. Drugim wskaźnikiem jest to, jak daleko można rozsunąć szczęki i jak duży ściskany materiał wejdzie między szczęki.

Ściski jednoręczne - Power Grip

Bardzo nowoczesne są tak zwane jednoręczne ściski mocujące. Ich zaletą jest posuw krokowy naciskaniem rękojeści tylko jedną ręką. Duża powierzchnia dociskowa i to, je czyni je, przede wszystkim podczas prac montażowych, niezastąpionymi, jest fakt, że są jednoręczne i to jest ich główna definicja. Do obsługi większości ścisków są potrzebne obie ręce, co na przykład na rozstawionej drabinie z jedną ręką trzymającą szafkę podniesioną nad głową, nie zawsze jest możliwe. W razie użycia ścisku jednoręcznego jesteśmy uratowani. Szczęki tych ścisków nie obracają się, jak w przypadku ścisku śrubowego. Nie zostaliśmy w tyle ze ściskami jednoręcznymi i u nas są już produkowane ponad 15 lat w Czechach już niemal legendarne ściski Power Grip. Są dostępne cenowo w kilku długościach i już nie mają początkowych niedociągnięć. Power Grip uni-max produkuje już ponad dziesięć lat. Jeżeli ich siła ścisku nie wystarczy, co nie zdarza się często, można użyć ścisków z klasycznym mechanizmem śrubowym. Ściski jednoręczne są wyborne nie tylko do klejenia, ale również do mocowania skracanego lub obrabianego materiału lub podczas prac montażowych. Dużą siłę mają też na przykład ściski dźwigniowe.

Ścisk i rozpórka

Ścisków można też używać odwrotnie - to znaczy do rozpierania. Docenimy to na przykład w razie konieczności delikatnego rozebrania rozkręconego mebla. Na ściskach Power Grip można po poluzowaniu końcowej śrubki obrócić szczęki i wykorzystać ich siłę odwrotnie. Po rozłożeniu mebla lub naprawianego przedmiotu można oczyścić połączenia, naprawić, nanieść klej i tym samym ściskiem je ponownie docisnąć.

Ściski krawędziowe

Ścisk do listew 3 - C 50 ma trzy korbki do dociskania

Wybornie posłuży na przykład do klejenia krawędzi do drzwiczek

Małą specjalnością wśród ścisków są ściski do listew lub krawędzi. Służą przede wszystkim do klejenia równych krawędzi i listew profilowych do materiałów płytowych. Mogą być jak litera U z gwintami naprzeciwko siebie i gwintem dociskającym prostopadle do krawędzi lub samozaciskowe. Zaletą tych pierwszych jest możliwość ich wycentrowania lub nastawienia poza środkiem krawędzi, jeżeli na przykład jest złożona z kilku listew lub jest grubsza.

Ścisk do listew samozaciskowy

...ścisk samozaciskowy w akcji

Drugi system ścisków do listew krawędziowych jest samozaciskowa i sam nam pomoże w nastawieniu środka klejonej listwy. Kleszcze mimośrodowe z ogumowaną powierzchnią podczas dociskania do krawędzi obracają się mimośrodowo i mocno chwytają powierzchnię płyty. Jest to szybkie i efektywne. Dzięki ogumowaniu kleszcze mocno przylegają i nie uszkadzają powierzchni płyty. W innym wariancie, z posuniętą rękojeścią i uchwytem, ten system służy jako nośnik do przenoszenia płyt dużego formatu i gładkiego materiału, na przykład laminatu lub płyt konstrukcyjnych o wadze 30 - 60 kg. To samo w sobie jest dowodem pełnej funkcjonalności tego ciekawego systemu.

Odchylana rękojeść dla większej siły docisku

Ścisk obukierunkowy z osłonami szczęk z tworzywa sztucznego

Odchylana rękojeść ułatwi manipulację podczas zaciskania

Dla zwiększenia siły podczas zaciskania lub dla lepszej manipulacji niektóre ściski mają dodatkową nasadkę na rękojeść lub odchylane rękojeści. W ten sposób znacznie wzrasta przełożenie dźwigni w razie zaciskania w ciasnych lub niedostępnych miejscach, gdzie nie można dokończyć całego obrotu podczas zaciskania. Wtedy rękojeść po połowie obrotu można przerzucić na drugą stronę i pracować z nią podobnie, jak z grzechotką. Z dobrym ukształtowaniem korpusu ścisku i zacisków można ścisk postawić lub położyć. Dzięki temu lepiej się z nim pracuje i mocuje materiał. Podwójny system dźwigniowy blokowania w przypadku tego ścisku umożliwia kombinowanie szybkiego posuwu z mocnym dociśnięciem przez śrubowanie z odchylaną rękojeścią. W razie potrzeby wyposażenia lub uzupełnienia warsztatu w ściski i ściągi zalecamy zapoznanie się z naszą ofertą tu, na pewno coś wybierzesz. Bliższe informacje o ściskach i wszystkim na ich temat znajdziesz w artykule Ściągnąć, skleić, naprawić, zaoszczędzić. Polecamy!

Oferty specjalne