0048 222 139 129 / Pon - Pt 7:30 - 14:00
0
0,00 zł z VAT 0,00 zł bez VAT

Stolik do frezarki

Górnowrzecionowa frezarka trzpieniowa jest użytecznym pomocnikiem. To już wiemy z poprzednich artykułów. Z pomocą stolika do frezowania, w którym frezarkę umocujemy od spodu, jej wykorzystanie i wygoda pracy jeszcze wzrośnie.

Zestawienie nie jest trudne

Sam stolik jest dostarczany w zdemontowanym stanie i ze szczegółową instrukcją. Wystarczy kawa, trochę spokoju i za chwilę jest zestawiony. Druga osoba może się przydać, ale nie jest to konieczne.

Mocny i stabilny

Stolik jest wykonany tak, aby jego podstawa była szeroka i masywna. Tym zasadniczo różni się od prostych mniejszych stolików z małą podstawą i z prostymi prowadnicami. Środkową część stolika, do której jest od spodu umocowana frezarka, tworzy mocny, wzmocniony żebrami odlew z rowkami prowadzącymi. W prowadzeniu materiału pomaga też prowadnica kątowa, ale trzeba ją prawidłowo umocować.

Do podstawy stolika są umocowane stabilne blaszane nogi. One też mają dla dłuższej żywotności i stabilności wytłoczenia usztywniające.

Duża powierzchnia - wygodna praca

Duża powierzchnia jest zaletą stolików do frezowania. Dłuższe listwy, lub materiał, który chcemy obrabiać, nie przewraca się nam i można go łatwo posuwać. Dokładnie do tej kategorii należy stolik od uni-maxu.

Podstawową powierzchnię, który z wymiarami 61 x 36 cm nie jest mała, można rozszerzyć o dwa boczne skrzydła, które tworzą dodatkowe powierzchnie o wymiarach 21 x 36 cm. Całkowita wielkość powierzchni roboczej ma wtedy wymiary aż 103 x 36 cm, a to już jest dobre miejsce do pracy. Mniejsze stoliki mają wymiary powierzchni roboczej tylko 43 x 40 cm, to znaczy dwa i pół raza mniej. Ale to też nie jest złe. Decydując się na to, jaki stolik lub frezarkę kupimy, trzeba myśleć przede wszystkim o tym, do czego i jak często ich będziemy używać.

Użyteczne pomysły

W stoliku, dzięki jego wielkości, jest miejsce na zintegrowany wyłącznik z dwoma gniazdkami w wersji przeciwpyłowej i znormalizowanym przyciskiem stop. Do jednego gniazdka można podłączyć frezarkę a do drugiego odkurzacz. Obsługę włączania zapewnia tak wyłącznik główny, zatem nie trzeba karkołomnie szukać wyłącznika pod stolikiem.

Drugim dobrym i bezpiecznym pomocnikiem jest górna plastikowa osłona. Zakrywa ona rotujący frez i ponosi się tylko pod naciskiem materiału, dlatego jej przednia strona jest ukośna. Pomimo grubej szybki dobrze widać miejsce frezowania. Osłona kieruje odlatujące wióry do rurki odciągu, zapobiegają zranieniu rąk lub oczu, i jednocześnie zwiększa wydajność podłączonego odkurzacza. Zapobiega też przypadkowemu kontaktowi z frezarką i ogranicza przestrzeń roboczą.

Wielkość się opłaci

W przypadku tego stolika jest możliwe, dzięki bocznym zwiększonym prześwitom w nogach stolika, wygodne obsługiwanie wszystkich funkcji podwieszonej frezarki trzpieniowej. Stoliki robocze, gdzie nie ma dostatecznego lub dobrze rozwiązanego dostępu, miewają samo włączanie lub nastawianie mniej przyjemne. Wyższe nogi i ogólnie konstrukcja stolika umożliwi wykorzystanie bardziej masywnych i silniejszych, większych frezarek. Pomogą one nam swoją mocą w bezproblemowej pracy również w razie frezowania głębszych lub złożonych profili, lub w razie potrzeby użycia frezów o większej średnicy.

Ale do frezowania mniejszych rzeczy nam wygodnie wystarczy również mniejsza powierzchnia stolika.

 

Stolik ma taką wysokość, aby można było do niego umocować również wysokie i silne frezarki i można było używać narzędzi o większej średnicy tak, aby było łatwiejsze wykonywanie większych i bardziej złożonych profili lub czopowania, czy też na przykład profilowania ramek drzwiczek segmentu kuchennego.

Użycie górnowrzecionowej frezarki trzpieniowej zmienia też sposób jej wykorzystania. Staje się z niej mała frezarka dolnowrzecionowa. Zasadnicza różnica polega na tym, że teraz poruszamy już tylko materiałem w stronę rotującego ostrza frezu, zamiast trzymać frezarkę w ręce i profilować materiał lub zaokrąglać krawędzie.

Jedna czy dwie frezarki?

Jeżeli często korzystamy z frezarki w stoliku, nie jest praktyczne jej nieustanne wyjmowanie i mocowanie. Co prawda wystarczy tylko poluzować cztery śrubki, ale prostsze i praktyczniejsze jest posiadanie dwóch frezarek. Jednej jako stacjonarnej w stoliku i jednej do ręki. Narzędzia do nich są jednakowe.

Sam stolik możemy wykorzystywać z prowadnicami bocznymi lub zostawić tylko frezarkę pośrodku z łożyskiem lub pierścieniem do kopiowania. To pokażemy następnym razem.

Oferty specjalne