Mając niezawodne źródło sprężonego powietrza należy rozwiązać transport tego powietrza na miejsce, gdzie będzie wykorzystywane w narzędziu pneumatycznym. A transport powietrza rozwiązują właśnie przewody rozprowadzające. Więcej

Wąż ciśnieniowy 8 mm × 10 mJeżeli używamy narzędzi pneumatycznych tylko sporadycznie, zupełnie wystarczy zwykły wąż o długości do ok. 10 m, przeważnie o średnicy ½″. Wąż po pracy zawsze zwija się i układa obok sprężarki, gdzie odpoczywa do czasu, kiedy będzie znów potrzebny.

W razie częstszego używania, lub umieszczenia sprężarki w mniej dostępnym miejscu (na przykład w pomieszczeniu technicznym domu lub w maszynowni), będzie trzeba już wybudować trasę rozprowadzenia sprężonego powietrza aż na miejsce, gdzie najczęściej pracuje się  z narzędziem pneumatycznym.

Do wybudowania takiej trasy może wystarczyć znów jakiś odpowiedni wąż o potrzebnej długości. W wielu przypadkach jednak rzemieślnicy budują trasę z rur. Rury mogą być ze stali ocynkowanej, tworzywa sztucznego, ewentualnie też z miedzi. W zasadzie materiał rur nie różni się za bardzo o materiałów używanych do rozprowadzeń wody pod ciśnieniem. Rozprowadzenie rurami na końcu zawsze posiada przejście do rozprowadzenia wężem, który umożliwi swobodne poruszanie się z narzędziem pneumatycznym. Sprężarka też bywa podłączona do rozprowadzeń rurowych elastycznie ( to znaczy wężem).

/foto/articles/11974_010_psd.jpgNa miejsca przejściowe rozprowadzeń wskazane jest użycie śrubunków, szybkozłączy i tulei łącznikowych. Połączenia, które będą rzadko rozłączane (na przykład podłączenie sprężarki do rozprowadzenia rurowego) użyjemy śrubunku wężowego odpowiedniej średnicy. Natomiast do podłączenia węża z narzędziem do rozprowadzenia rurowego będzie wskazane użycie szybkozłącza, ponieważ tu będzie bardzo często dochodzić do podłączania i odłączania.

RI Cyfrowy regulator powietrzaPrzejście między rozprowadzeniem rurowym i wężem do narzędzia pneumatycznego jest odpowiednim miejscem do instalacji regulacji. To miejsce jest stosunkowo blisko miejsca pracy z narzędziem pneumatycznym, dlatego jest dobrze dostępne przy każdej wymianie narzędzia pneumatycznego. A każde narzędzie może mieć inne wymagania co do ciśnienia roboczego powietrza. Regulatorem można bardzo szybko i łatwo nastawić ciśnienie powietrza, które jest doprowadzane do narzędzia pneumatycznego. Regulatory posiadają manometry (analogowe lub cyfrowe), na których można natychmiast odczytać, jakie ciśnienie jest doprowadzane do narzędzia pneumatycznego. 

Rozprowadzenie sprężonego powietrza trzeba też wyposażyć w urządzenia do jego uzdatniania. Można je znaleźć w specjalnym dziale.


Wybrane produkty