
Frezarka trzpieniowa to w sumie taki nowoczesny strug na prąd. To, co kiedyś robiono ręcznie za pomocą dłut i strugów, dzisiaj wykona jedno narzędzie.I to dzięki szerokiej gamie wielu narzędzi wymiennych i profili.
Do drewna i mebli
Aby mieć pewność w kwestii odpowiedniej terminologii, zajrzeliśmy do Wikipedii: "Frez to wieloostrzowe narzędzie skrawające służące do powierzchni płaskich i kształtowych przedmiotów metalowych, drewnianych i z tworzyw sztucznych. Obrabiarki, które z tego narzędzia korzystają, nazywamy frezarkami." Zatem poprawne sformułowanie brzmi:"Zamocuj frez do frezarki i do roboty!"

Dopasowane fronty szuflad
|

Nawet pergoli pasują zaokrąglone krawędzie belek
|

Nie tylko zaokrąglić,ale też ozdobić...to potrafi frezarka
|

Tutaj ktoś bawił się detalami... używając frezarki rowkowej lub czołowej
|
Wszystkie krawędzie, rowki lub ciekawe profile, które widzimy na meblach lub produktach z drewna, zostały wykonane za pomocą frezarki. W sytuacji, kiedy rzecz jest starsza lub należała do naszej prababci, użyto strug profilowy. Często stosowano także listwy profilowe.. Jednak ukształtowała je frezarka.
Wszędzie wokół nas

Płyta komody ma zaokrąglone krawędzie, tak samo jak krawędzie szuflad
|

Ciut "ukośne" krawędzie i skrzynka na kwiaty od razu wygląda lepiej
|
Ślady i profile frezarki można znaleźć na krawędzi stołu, konsoli dekoracyjnej, drzwiach szafek kuchennych lub meblach rustykalnych.Pomaga również wydłubać zawiasy i uchwyty, zrobić rowek do drzwi przesuwnych, zaokrąglić krawędzie półki lub boki łóżka.Tak samo może upiększyć pergolę, meble ogrodowe lub parapet.W większości są to rzeczy zakupione i wyprodukowane przemysłowo. Pomoże nam jednak ze zrobieniem zaczepów, rowków, połączeń lub z frezowaniem dowolnego kształtu - jak na płaszczyźnie, tak wewnątrz otworu. Korzystając z frezarki nadamy danej rzeczy większą wartość i oczywiście również końcowy kształt, niezależnie od tego, czy krawędzie tylko lekko "liźniemy" czy też szczegółowo wyprofilujemy.
Przygotowany materiał to podstawa

Zrobić rowek czy obrobić krawędź?
|

Z frezarkami uni-max to nie żaden problem
|

Obrobić frezarką można też płytę MDF
|

Głębokość cięcia ustawimy w zależności od potrzeb
|
Do pracy z frezarką i osiągnięcia dobrego rezultatu potrzebujemy zwłaszcza dobrze opracowany materiał .Frezarka pomoże nam zaokrąglić lub frezować nie tylko drewno, ale też materiały drewnopodobne, jak na przykład płyty pilśniowe, sklejki, płyty wiórowe czy niektóre miękkie tworzywa sztuczne. Po odpowiednio przygotowanym materiale prowadnice frezarki przesuwa się gładko i kopiuje powierzchnię lub krawędź. Oczywiście w sytuacji, kiedy trzymamy ją w ręce i opracowujemy górną warstwę materiału. O przymocowaniu do stolika i obróbce od dołu powiemy sobie następnym razem.
Dobre mocowanie = bezpieczna praca

Bezpieczne mocowania za pomocą zacisków
|

Głębokość frezowania trzeba przemyśleć
|
Frezarka z narzędziem jest szybkoobrotowym narzędziem tnącym mającym szybkość nawet 30 tysięcy obrotów na minutę. Dlatego materiał podczas pracy musi być dobrze i bezpiecznie przymocowany. Możemy do tego użyć odpowiednich zacisków, które nie zgniotą materiału lub zgrabnych ścisków. Możemy je przymocować do krawędzi stołu lub przymocować szynę prowadzącą do regulowanych zacisków. Prowadnica jest bardzo dobrym pomocnikiem w przypadku częstszego używania frezarki.Możemy wykorzystać także imaki stolarskie.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Od obracającego się ostrza odlatują wióry
|

...dlatego nigdy nie wolno nam zapomnieć o okularach ochronnych
|
Podczas pracy z frezarką chronimy okularami zwłaszcza oczy przed odlatującymi wiórami, jeżeli to możliwe, używamy również odkurzacz i adapter do odsysania, który posiada większość frezarek. Materiał mocno zamocujemy. Do materiału zagłębiamy tylko włączoną frezarkę. Jeżeli pracujemy z masywem, bierzemy pod uwagę kierunek słojów, pracujemy ostrożnie, żeby nie doszło do ich odrywania.
Uwaga, ostrze frezarki musi zagłębić się krawędzią do materiału w kierunku obrotów, i w tym kierunku przesuwa się przez materiał również frezarka. (Dla tych, którzy mają doświadczenie z podobnymi narzędziami, jest to rzecz oczywista, ale kompletny laik może się pomylić i mieć wrażenie, że frezarka nie działa lub że wybrał niewłaściwe narzędzie).
Podczas pracy używamy docisków i prowadnic, nie naciskamy wcięcia i nie korzystamy z tępych narzędzi.
Jak wybrać frezarkę

Różne rodzaje frezów
|

Różne średnice trzpienia
|

Akcesoria do korekty różnych średnic trzpienia
|

Dokręcamy i zaczynamy
|
Jeżeli z frezarką nie mamy na razie doświadczenia, warto ją wcześniej wypróbować, pożyczyć na przykład od sąsiada lub znajomego. Dzięki temu przekonamy się, że nie ma się czego obawiać i że frezarka jest na prawdę pożyteczna i przyda się w naszym warsztacie. Wielkość frezarki wybieramy według zastosowania. Mniejsza będzie bardziej zwrotna i lżejsza w dłoni przy opracowywaniu gotowych już konstrukcji drewnianych, takich jak belki na poddaszu, pergole itp. Większe frezarki więcej ważą, są bardziej wytrzymałe i dobrze się prowadzą i przylegają do materiału. W podjęciu decyzji może nam pomóc również dostępna oferta akcesoriów do frezarki lub czy można do niej dokupić dolny stolik roboczy, który znacznie poszerzy jej zastosowanie. Do sporadycznego frezowania wystarczają narzędzia o mniejszej średnicy trzpienia i zacisku.Przy większym obciążeniu lepiej wybrać frezarkę z większą średnicą tulei zaciskowej. Te lepsze bywają wyposażone w akcesoria do korekty większej ilości średnic. Będziemy mieli możliwość wykorzystania mniejszych i większych średnic w jednym narzędziu.

Dobra ergonomia uchwytów ułatwia obsługę narzędzia
|

Regulacja prędkości bezpośrednio na uchwycie
|

Ustawienie ogranicznika głębokości
|

Delikatne dostrajanie ogranicznika głębokości
|
Wybór zależny jest również od elektronicznie regulowanej prędkości, dobrej ergonomii uchwytu i wysokiej jakości ograniczniku głębokości z wielostopniowym ustawianiem.Wielostopniowe ustawienie ogranicznika zostanie wykorzystany na przykład do przygotowania profili kompozytowych lub w przypadku dużych cięć i potrzeby frezowania wieloetapowego czyli. "stopniowego zanurzania".
Następnym razem
Oczywiście frezarkę można również przymocować od dołu, a następnie przesuwać materiał w kierunku trzonu frezującego.O tym jednak, tak samo jak o mocowaniu za pomocą stolika próżniowego, opowiemy następnym razem, ponadto pokażemy, w jaki sposób wykonać listwy ozdobne lub drzwiczki do szafek kuchennych.